2023 yil 18 oktyabrda Pekinda "Kamar va yo'l" forumi xalqaro hamkorligining ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Xitoy Prezidenti Si Tszinpin marosimni ochdi va nutq so'zladi.
Xalqaro hamkorlik uchun uchinchi Kongr va yo'l forumi: Ipak yo'lining farovonligini birgalikda taqsimlash, birgalikda sifatli rivojlanishni targ'ib qilish.
Xalqaro hamkorlik bo'yicha uchinchi o'rinbosar va xalqaro hamkorlik bo'yicha Cort va yo'ldagi tashabbuskorlik va qo'shma rivojlanish va birgalikda hamkorlikning mavzusi doirasida, shuningdek, "Kamar va yo'l" ning o'n yilligini nishonlash va birgalikda etakchilik qilish uchun eng katta tadbirdir. 18 - 140 dan ortiq dunyo etakchilari ishtirok etishadi.
2013 yil sentyabr va oktyabr oylarida Xitoy Prezidenti Si Tszinpin "Ipak yo'li iqtisodiy kamar" va "XVI asr Shanxay ipak yo'lini" tashrifi davomida Qozog'iston va Indoneziyaga tashrifi chog'ida asosiy tashabbuslarni taklif qildi. Xitoy hukumati kamar va yo'l qurilishi va Milliy rivojlanish komissiyasining qurilishini targ'ib qilish uchun etakchi guruh tuzdi va 2015 yilning 2015 yilgi etakchi guruh idorasini o'rnatdi. 2017 yil may oyida Pekinda birinchi "Kamar va yo'l" xalqaro hamkorlik forumi muvaffaqiyatli bo'lib o'tdi.
"Kamar va yo'l" tashabbusi: baribir, mamlakatlarga birgalikda qurilishga quvonch keltiradi
So'nggi o'n yil ichida "Kamar va yo'l" ning birgalikda qurilishi kontseptsiyaning birgalikda harakatlanishiga o'tishni to'liq anglab etdi va ularda siyosiy uyg'unlik, siyosiy uyg'unlik, o'zaro manfaatlar va g'alaba qozonish va g'alaba qozonishning yaxshi holatini shakllantirdi. Bu xalqaro jamoat tovarlari va xalqaro hamkorlik platformasiga aylandi. 150 dan ortiq mamlakat va 30 dan ortiq xalqaro tashkilotlar "Kamar va yo'l" oilasiga qo'shilishdi va qo'shma qurilish mamlakatlaridagi xalqning daromad va baxti ortib bormoqda, bu butun insoniyatga foyda keltiradi.
Kamar va yo'lning infratuzilmasi, shuningdek, biz uchun ko'proq biznes imkoniyatlarini olib keladiTashqi yoritish sanoati, bizning mahsulotlarimizni ko'proq mamlakatlar va mintaqalardan foydalangan holda amalga oshiradi. Biz ularga ravshanlik va xavfsizlik olib kelish sharafiga sazovor bo'lamiz.